Design služeb pomáhá
v řešení těžkých témat kolem těhotenství a porodu
S Unií porodních asistentek jsme vytvořili službu, která zdravotníkům
v porodnictví pomáhá pečovat o rodiny, které přišly o dítě v průběhu těhotenství a kolem porodu.
Během rok a půl dlouhého projektu sociální inovace jsme pomohli Unii porodních asistentek koordinovat mezioborový tým expertů. Cílem bylo najít způsob, jak pomoct rodinám zasaženým perinatální ztrátou, tedy úmrtím miminka v době kolem porodu.
Rozsáhlý výzkum nás dovedl mezi zdravotníky a zdravotnice
Ve výzkumu mezi rodinami jsme zjišťovali, jaké péče se jim během těžké životní situace dostalo – nejen ve zdravotnických zařízeních, ale také na úřadech, od pohřební služby, od neziskových organizací, psychologů…
Identifikovali jsme řadu momentů, kdy…
- systém péče nenavazuje ideálně;
- pro zdravotníky či jiné pečující profese je náročné nést tíhu perinatální ztráty s rodinou;
- pro rodinu sestává celá zkušenost ještě bolestivější, protože nenachází pochopení a podporu, kterou potřebuje.
Zároveň jsme zjistili, že možnosti podpory pro rodiny v období po prodělání perinatální ztráty jsou poměrně široké a zajišťuje je řada neziskových organizací v ČR.
Podpora pro pečující profese
Výzkum ukázal, že jsou to překvapivě pečující profesionálové, komu dnes akutně chybí péče a kteří čelí riziku, že na nich péče v tak náročných situacích zanechá stopy traumatu. A jsou to také oni, kdo potřebují pro dobrou péči kvalitní a aktuální informace, ať už pro sebe, nebo pro předání rodinám.
Porodní asistentky, lékaři a lékařky, sestry, ale také patologové, pohřební služba, úředníci a úřednice na matrice, krizové interventky a interventi, terapeutky a terapeuté mají často minimální možnost podpory v momentu, kdy pečují o rodinu procházející perinatální ztrátou. Podporou myslíme kvalitní, výzkumy podložené informace a psychologickou a kolegiální podporu, supervizi apod.


Opečovaná a informovaná zdravotnice či zdravotník může kvalitněji a empatičtěji pečovat o rodinu v těžké situaci
Posun v cílové skupině jsme diskutovali s 30 experty, zástupci zdravotnických a pomáhajících profesí a rodičů, a ti nám nám naše směřování potvrdili.
Dokonce jsme se ještě úžeji zaměřili na profesionály na začátku kariéry, kteří jsou více otevření přijímat nové postupy a aktivně se zajímat o sebepéči.
Dostupné a nízkoprahové řešení pro časově vytížené profesionály
Cestu k řešení nám ukázala pandemie Covidu 19 – na jaře 2020 jsme s týmem Unipa v paralelním projektu Rodím v klidu spustili za 4 týdny poradenskou linku a informační web k tématu porodů v době pandemie. Linka pomáhala rodinám, které pandemie zaskočila v citlivém období těhotenství. Řešení se ukázalo jako optimální i pro téma perinatální ztráty, protože je snadno dostupné, rychle po ruce a poměrně nízkonákladové na provoz.

Výsledkem projektu je web
a infolinka dostupná všem
Jako řešení vznikl obsáhlý web perinatalniztrata.cz a telefonní linka, na které poskytují informace a podporu porodní asistentky a psycholožky, které aktivně rozšiřují materiály na webu o aktuální informace, komunikují s experty na dané téma a koordinují vznik nových materiálů. Nadesignované řešení tak může organicky dál růst a rozvíjet se podle potřeb, které se průběžně vynořují.

Službu jsme napojili na stávající procesy
v organizaci
S Unipou jsme nedesignovali jen web a linku, ale také procesy, díky kterým linka a web mohou vrůstat do organizace UNIPA jako takové.
To se ukázalo jako velmi zásadní, protože celý systém vzniku nových materiálů, kvalita poskytovaných služeb i finanční a personální plánování takové služby musí být v souladu s procesy organizace.
Hlavní výsledky naši spolupráce:
- Výzkum potřeb rodin a pečujících profesí
- 3 moderovaná expertní setkání
- Koordinace vzniku materiálů pro web
- Brožury a vzdělávací materiály
- Otestovaný web www.perinatalniztrata.cz
- Metodika služby telefonické informační linky k perinatální ztrátě
- Databáze informačních materiálů a terapeutických kontaktů k problematice
- Design služby – propojení webu, linky a organizace UNIPA
- Blog, který popisuje postupný vývoj projektu
Projekt Začít znovu byl financován z Evropského sociálního fondu v rámci Operačního programu Zaměstnanost a ze Státního rozpočtu ČR.